2012. május 26., szombat

A kék lonclepke nyomában

A mai nap fő célpontja a kék lonclepke felkutatása volt a Villányi-hegységben, de reggel egy kis kitérőt tettem a Pécsi síkra, hogy megcsodáljam az ilyentájt virágzó szibériai nőszirmokat:


A magas fű között pázsitos nőszirmok bújtak meg:


Nagy meglepetésemre réti iszalag is él a nedves réteken:


Ugrás a Villányi-hegységbe. Egész nap viharos szép fújt, amely kicsit bizonytalanná tette a lepkefotózást. A díszes tarkalepke itt is tömeges volt, bár ezek sem repültek, csak kapaszkodtak a szélben az ernyős virágzatokon:


Szerencsére sikerült egy kis erdőbe ékelt szélvédett öblöt találnom, ahol zavartalanul sütkérezhettek a lepkék. A reményt először egy kis lonclepke felbukkanása élesztette fel:


Majd előkerültek a várva várt kék lonclepkék is. A kék lonclepke mediterrán faj, nálunk csak Baranya megyében, a Mecsekben és a Villányi-hegységben él.:


A füves hegyoldalak árvalányhaj-zuhataggá változtak, itt-ott tarka nőszirmok tűnnek elő:



A mai nap sem telik le újabb orchidea nélkül. A vitézvirágok már nyiladoznak:



A szegfűfélék virágain lakmároznak a csüngőlepkék első képviselői, a bíborszínű csüngőlepkék:


2012. május 19., szombat

Vitézkosbor, Madársisak, Nagyberek

Tótújfaluban még virítanak a vitézkosborok:

Igazán frissek már csak a borókák hűsében maradtak:


A kardos madársisak is az elvirágzás határán:


A Nagyberek természetes láp a darányi borókás közepén, legmélyebb részein állandó vízborítással. Május végére az egész tavat elborítja a tündérrózsa:

2012. május 13., vasárnap

Kán, Tarka kosbor és Díszes tarkalepke

A mai kirándulás a Mecsek lábainak és a Zselic lankáinak házasságából született vidékre, Gorica és Kán a szocializmus évei alatt elnéptelenedett, majd a rendszerváltás után üdülőfaluként újraéledt világába vezetett.  A nagy gonddal helyreállított parasztporták, a domboldalakban legelő nyájak, vagy épp szürke marhák idillikus képe élmény a festői környezetben, hát még ha a természetbúvár is körülnéz....

Káni pihenő:

Kreatív léckerítés:

A díszes tarkalepke emblematikus fajunk. Európában vészesen fogyatkozik, mindenhol kiemelt figyelem kíséri. Számottevő állományai már csak nálunk, Finnországban és Lengyelországban élnek. Csak élőhelyének szűk környezetében repül, ott viszont nagy számban. A mai kiránduláson a leggyakrabban elénk került lepke volt, bizalmasabb példányai még ránk is szálltak egy kis izzadtságot szívogatni:


Tarka kosbor Bükkösd mellől:

2012. május 5., szombat

Sömörös kosbor

A Dél-Dunántúl egyetlen sömörös kosbor állománya fogyatkozóban. Tavaly egy virág sem jelent meg, idén kb. 20 tő virít:


Ilyentájt már lepkék hada lepi el a réti kakukkszegfűk virágait.  Busalepkék, cigánylepkék, tarkalepkék,  vagy éppen közönséges boglárkalepkék: